, niedziela 19 maja 2024
Euroregionowi stuknęło 10 lat
Bogdan Kasperek jest sekretarzem Euroregionu Śląsk Cieszyński. fot. Wojciech Trzcionka 



Dodaj do Facebook

Euroregionowi stuknęło 10 lat

BOGDAN KASPEREK, sekretarz Euroregionu Śląsk Cieszyński
Jesteśmy wciąż jednym z najmłodszych i najmniejszych euroregionów w Polsce. Powołanie Euroregionu Śląsk Cieszyński było ukoronowaniem wieloletniej współpracy polsko-czeskiej w regionie Śląska Cieszyńskiego.
Utworzony Euroregion stanowi dobrowolną wspólnotę polskich i czeskich związków gmin i miast szeroko rozumianego Śląska Cieszyńskiego. Umowa o jego utworzeniu została podpisana 22 kwietnia 1998 roku przez Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej „Olza” ze strony polskiej i Regionální sdruzení cesko-polské spolupráce Tešinského Slezska ze strony czeskiej.

Po stronie polskiej obszar Euroregionu obejmuje 16 gmin (Brenna, Chybie, Cieszyn, Dębowiec, Godów, Goleszów, Hażlach, Istebna, Jaworze, Jasienica, Jastrzębie Zdrój, Skoczów, Strumień, Ustroń, Wisła, Zebrzydowice) oraz powiat cieszyński. Po stronie czeskiej w skład Euroregionu wchodzią obszar dawnego powiatu Karwina i przygraniczna część dawnego powiatu Frydek-Mistek.

Misją Euroregionu jest wspieranie rozwoju w obszarach przygranicznych m.in. w zakresie: wymiany doświadczeń i informacji dotyczących rozwoju regionu i rynku pracy; współpracy przy planowaniu przestrzennym; rozwiązywanie wspólnych problemów w dziedzinie transportu, komunikacji i łączności oraz bezpieczeństwa obywateli, a także ekologii i środowiska naturalnego; współpracy przy zapobieganiu i likwidacji następstw klęsk żywiołowych; wymiany informacji w dziedzinie gospodarczej i handlowej; turystyki, ruchu podróżnych; organizacji działań wspierających rozwój kultury, oświaty i sportu, wymiany kulturalnej i opieki nad wspólnym dziedzictwem kultury oraz współpracy między szkołami i młodzieżą.

W ramach wspólnych zadań w latach 1998-2008 Euroregion zrealizował wiele projektów współpracy, w tym dofinansowanych z krajowych bądź zagranicznych środków pomocowych. Istotną rolę w realizacji tych przedsięwzięć odgrywa pomoc Unii Europejskiej, głównie w ramach programów Phare Credo, Phare CBC, Phare Integracja Europejska, Interreg IIIA oraz – ostatnio – Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej. Wśród dotychczas zrealizowanych projektów na szczególną uwagę zasługują: Inforeg 2000 Regiotour. To przez ich realizację Euroregion zaistniał w świadomości społeczności Śląska Cieszyńskiego, ale i szerzej. Projekty były dofinansowane z unijnego programu Phare Credo. Pierwszy z nich pierwotnie realizowany był przez Związek Komunalny Ziemi Cieszyńskiej, który po zakończeniu fazy tworzenia struktury przekazany został do Stowarzyszenia „Olza”. Najbardziej namacalnym elementem jego funkcjonowania jest znajdująca się pod adresem www.inforeg.pl baza informacji polsko-czeskiej o imprezach kulturalno-sportowych, a także Agencje Informacji Przygranicznej w Cieszynie pod ratuszem, a w Czechach, w Trzyńcu, przy Trzynieckiej Agencji Rozwoju Gospodarczego oraz cały system punktów informacyjnych w gminach naszego Euroregionu. Drugi z projektów doprowadził do stworzenia sieci szlaków rowerowych po polskiej i czeskiej stronie granicy.

Interesującym przedsięwzięciem jest też realizacja projektów „Greenways – szlaki dziedzictwa kulturalno-przyrodniczego” oraz „Czysta Turystyka”. W tych ramach już wykonana została koncepcja lokalnego produktu turystycznego Greenways, a finansowanie zapewnione jest dla promocji tego nowego produktu turystycznego na trasie Wiedeń-Morawy-Kraków Greenways na terenie polskiej części Euroregionu Śląsk Cieszyński oraz rozwój systemu szlaków. Działania turystyczne wspiera grupa przedsięwzięć w ramach programu wzmacniania atrakcyjności turystycznej INFOTUR.

Na uwagę zasługuje również nasza inicjatywa modernizacji dróg dojazdowych do przejść granicznych w rejonie Cieszyna - projekt, w ramach którego w czterech różnych miejscach polskiej strony Euroregionu prowadzone są inwestycje usprawniające dojazd do granicy. Modernizowana była droga do przejścia granicznego w Lesznej Górnej oraz ulica Cieszyńska w Jastrzębiu Zdroju, wybudowane zostało rondo w Zebrzydowicach na drodze do przejścia granicznego w Marklowicach Górnych oraz rondo w Cieszynie. Partnerami tego przedsięwzięcia współfinansowanego przez UE ze środków Programu Phare CBC 2000 (dotacja 2 mln euro) były samorządy lokalne Cieszyna, Jastrzębia Zdroju, Zebrzydowic, powiat cieszyński oraz województwo śląskie. Kolejne przedsięwzięcia usprawniające nasze wzajemne połączenia komunikacyjne finansowane były i są z powodzeniem w ramach transgranicznych funduszy strukturalnych.

Na polu współpracy euroregionalnej realizujemy przede wszystkim jednak mnóstwo drobnych projektów własnych, mających wymiar polsko-czeski. Pomagamy także – poprzez zarządzanie unijnymi środkami z Funduszy Mikroprojektów – w projektach innych instytucji. Wszystko, co robimy, choćby dotyczyło wyłącznie gmin polskich, zawsze nosi znamiona polsko-czeskiej współpracy transgranicznej. To, co my realizujemy po polskiej stronie na swój odpowiednik u naszych czeskich sąsiadów. My tworzymy Inforeg oni również, my zaczynamy modernizację dróg, Czesi podejmują prace naprawcze drogi do przejścia w Lesznej od swojej strony.

Oprócz wspomnianych projektów są też takie, które Czesi popierają, a my robimy samodzielnie. Jednym z nich był dofinansowany z programu PHARE Integracja Europejska projekt utworzenia Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej. Mamy więc polsko-czeskie Euroregionalne Centrum Informacji Europejskiej. To dopiero start, dopiero wymieniamy się materiałami, ale planujemy wspólne publikacje, szkolenia, rozwój przedsięwzięcia. Oczywiście na polu informacji europejskiej możemy pochwalić się konkretnymi osiągnięciami. Zrealizowaliśmy wiele projektów dla młodzieży: uczniowskie gry bez granic i gry symulacyjne czy Euroregionalne Forum Szkolnych Klubów Europejskich. Realizujemy liczne seminaria, debaty, pogadanki na tematy europejskie.

Euroregionowi stuknęło 10 lat. Co warto podkreślić, co takiego szczególnego wydarzyło się przez ten okres? Oczywiście zrealizowano wiele projektów, w tym te za europejskie pieniądze. Nawiązano dzięki nim wiele wspaniałych kontaktów i znajomości. Ale ważne jest i to, że Euroregion – chyba już na dobre – osiadł w krajobrazie współpracy polsko-czeskiej na południowej granicy Polski, że w jego prace obok założycieli – samorządów lokalnych włączyli się też liczni inni aktorzy pogranicza. Euroregion stał się po prostu nasz...

***
Powyższy artykuł wyraża osobiste poglądy jego autora. W dziale Opinie Gazetycodziennej.pl prezentujemy różne stanowiska na tematy społeczne, gospodarcze, polityczne, kulturalne, religijne i sportowe Śląska Cieszyńskiego ludzi różnych opcji, wyznań, zainteresowań... Zapraszamy chętnych do przesyłania nam felietonów, dzielenia się z nami swoimi spostrzeżeniami oraz bieżącego komentowania artykułów.
Komentarze: (15)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

harce biurokratyczne na różnych polach - 1/3 konkrety, 2/3 ruchy pozorne, biurokracja, szkolenia- jak wypełniać kwestionariusze, pisać projekty /paranoja/ - "homo oficialis" - pani prof. Krystyna Daszkiewicz napisała kiedyś cenną, mądrą książeczkę pt "Traktat o złej robocie", opierając się na materiale socjologicznym - studium, obejmujące dzisiejsze czasy również wiele by powiedziało o o mitrędze urzędowej i wynikających stad stratach społeczno-ekonomicznych...

Rozwiązać. Parę rzeczy zrobiono. My nadal niewiela z tego momy. Rozwiązać

Euroregion Śląsk Cieszyński - mały i słaby twór obejmujący kawałek historycznego Śląska Cieszyńskiego prawie ze wszystkich stron otoczony przez Euroregion Beskidy.

co brednie piszesz....ze wszystkich stron Beskidy ? poza tym popatrz na mape i gdzie leżą sąsiednie Państwa. Znasz się wogóle na tym ? i na zasadach eurorgeionów ? mamy to szczęście że możemy aplikować do dwóch źródeł a nie do jednego jak większość w Europie.

Najtrudniej być prorokiem w własnym kraju... Jak to jest, że 'na zewnątrz' Nasz Euroregion uchodzi za wzorcowy przykład współpracy i uważany jest za jeden z nielicznych, które 'naprawdę coś robią"? Wszystkiego dobrego, tak trzymać!!!

"wb" a cóż te Beskidy takiego robią, poza tym, że ledwie palcem kiwną to już trąbią na całego, jak się to ciężko urobili?

A ja tam kibicuję naszemu euroregionowi i się nie zawodzę. Mały, nie musi znaczyć słaby. Akurat tutaj się sprawdza powiedzonko 'małe jest piękne' :) Kibicuję dalej.

Trzyniec nadal smrodzi. Wojna o spalarnię trwa w najlepsze. "Granica" istnieje. Drogi się "nie schodzą". Szara strefa przeżywam bum. TV nie idzie odbierać. Z czego się tu cieszyć. O cholera ale palłem głupote, nie doczytałem, a tu chodzi o "gry symulacyjne". Przepraszam.

fakt pierdu, pierdu a efekty oprócz pensji żadne.

Wychodzi na to, że bez Was to droga do Lesznej nie
byłaby remontowana,burmistrz Cieszyna chwali się
punktem informacji turystycznej pod ratuszem,wprawdzie bez znajomości języków obcych, ale
a to Wasza robota.Bez Was chyba by nic nie było.
Wnioski ,: na Waszej stronie nie widzę Waszych władz po nazwisku,struktury organizacyjnej, kasy jaką pobieracie i najważniejsze skąd/to do Warsa/,
a tylko ble,ble ,ble że poprawiacie, modernizujecie- itp,itd znamy,
znamy, przerabialiśmy już to.Kłania się Delta partner .
Pytanie do posłów Buzka i Olbrychta .
Ile tych dziwnych tworów jest u nas i kto tymi fuchmistrzami zarządza, oraz skąd biorą kasę na tę
pozorację pracy.
Zwrócić proszę uwagę, tylko 2 gminy czeskie dały się nabrać.

Trzyniec smrodził 100 lat temu, kiedy nikomu się nie śniłą granica. Teraz to raczej huta mało szkodzi. Przyobecnych normach ochrony środowiska nie widze także prolemu spalarni. Problemem są tacy jak witek po OBU stronach granicy, co widza tylko złe strony sąsiada i mają granice w mózgach. Dlaczego w Cieszynie nie ma współnej komuinikacji miejskiej, dlaczego nie ma wspólnych obchodów 1200 lecia, itd. To miasto niszczy po OBU stronach rzeki zaściankowa mentalność. Bo przeszkód formalnych nie ma, aby autobusy kursowały przez Olzę, a wszyscy razem świętowali 1200-lecie

Jakbyś tłuku czytać umiał to byś głupot nie pisał: ""Wychodzi na to, że bez Was to droga do Lesznej nie byłaby remontowana" - to właśnie Euroregion zdobył m.in. na tę drogę pieniądze i realizował remont, "burmistrz Cieszyna chwali się punktem informacji turystycznej pod ratuszem,wprawdzie bez znajomości języków obcych, ale a to Wasza robota" - jeżeli się dobrze orientuję, to euroregion prowadzi tam Agencję Informacji Przygranicznej, co do języków nie sparwdzałem, sprawdzę - mogę napisać. "Wnioski ,: na Waszej stronie nie widzę Waszych władz po nazwisku,struktury organizacyjnej, kasy jaką pobieracie i najważniejsze skąd/to do Warsa/, a tylko ble,ble ,ble że poprawiacie, modernizujecie- itp,itd znamy, znamy, przerabialiśmy już to." - to chyba nie tę stronę czytasz, sprawdzałem - wszystko tam jest z rzeczy, których niby Ci brakuje, "tylko 2 gminy czeskie dały się nabrać." - kurcze naprawdę jesteś dobry w 'pisaniu bzdur i kłamstw' - gmin czeskich jest w euroegionie chyba ponad 30... Polecam trochę uczciwej lektury i pracy, a nie tylko pluć, pluć i w tym 'amoku' bzdury pisać!

nie komentuj facet, tylko fakty a nie cytaty mądralo.

na modernizację dróg (m.in. w Lesznej Górnej, ul. Cieszyńskiej w Jastrzębiu czy rond w Cieszynie i Zebrzydowicach) 2 mln EUR dotacji UE oraz ponad 1 mln złotych z budżetu państwa (źródło - karta projektu); Agencję Informacji Przygranicznej euroregion prowadzi w Cieszyńskim Centrum Informacji, ma tam swoich pracowników (2 panie), którzy mówią po angielsku i czesku; a dane znajdziesz na www.olza.pl. A co do czeskich gmin - okres to odpowiednik naszego powiatu (z grubsza), no ale jak ktoś tego nie rozumie... . Jeszcze brakuje faktów? Doczytaj, sam je poznasz.

Jakos wciąż się nie mogę zorientować, czy to euroegion wszystko załatwia,czy europosłowie,
czy starostwo, albo burmistrz.A może wszyscy się dubluja i zasługi cudze sobie przypisują.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama